zpět
 

Eduard Štorch – Lovci mamutů

     Společné čtení z knihy Lovci mamutů od Eduarda Štorcha, strana 62, kapitola nazvaná „Útěk do nových lovišť“.
     Nyní se žáci stanou lovci, kteří nemají kde bydlet. Rozdělíme je na skupiny – tlupy. Každá tlupa si najde a vytvoří své obydlí a zabydlí se tam. Potom si prohlédneme všechna obydlí.
     Lovci potřebují ke svému životu zbraně a nástroje. Děti si vyrobí ve svých tlupách vše, co takový lovec mamutů mohl mít za zbraně. Jako pomůcku mohou dostat provázek, který nahradí zvířecí šlachy. K dispozici mohou mít žáci knihy Augusty, Štorcha a encyklopedie s vyobrazením pravěkých zbraní. Pomůcky: dřevo a kameny z přírody.
     Zbraně již máme, ale nevíme, čím se pravěcí lidé živili. Sepište ve svých skupinkách vše, čím byste se mohli živit. Na tento úkol dostanou žáci časový limit 10 minut. Potom společně zhodnotíme, která tlupa by se uživila a která ne.
     Když se jedná o lovce mamutů, měli bychom také vědět, jestli bychom mamuta dokázali ulovit. Domluvte se ve skupině a sehrajte scénu z lovu na mamuta.
     Pokračujeme ve čtení kapitoly, ve které přijde tlupa o oheň. Nyní je potřeba, aby se naše tlupy domluvily, jak vyřeší tuto situaci. Své řešení vyjádří živým obrazem nebo scénou.
     Na závěr povídání nad knihou „Lovci mamutů“ si přečteme, jak Kopčem vynalezl oheň.

 
  © 2003–2006 kamizdat Všechna práva vyhrazena.